14. Septembra 2020.
Predstavnici Foruma građana Tuzle posjetili su općine Gradačac i Srebrenik i tom prilikom održali su sastanke sa predsjednicom Općinskog suda u Gradačcu Slobodankom Kojić i predsjednikom Općinskog suda u Srebreniku Muhamedom Vejzovićem.
Glavni cilj satanaka bio je predstavljanje projekta "Radna prava žena u Tuzlanskom kantonu: Zajedno protiv diskriminacije na osnovu spola" koji implementira Forum građana Tuzle, a koji finansira Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini. Pored predstavljanja projekta, predstavnici FGT-a razgovarali su i o trenutnom stanju u predmetima koji se tiču diskriminacije, pravima žena, ali i o specifičnostima i težini dokazivanja diskriminacije pred nadležnim sudovima.
Predsjednica Općinskog suda u Gradačcu, Slobodanka Kojić, istakla je da ovaj vid diskriminacije zaista postoji, ali da se žene jako rijetko odlučuju potražiti zaštitu svojih prava. Razlozi za to mogu biti različite prirode,uključujući nepoznavanje mehanizama zaštite, strah da prijave diskriminaciju, sramota od predrasuda uvjetovanih patrijarhalnim odgojem, loše obrazovanje i sl. "Smatram da zaista postoji diskriminacija na osnovu spola u radno-pravnim odnosima, ali nažalost takvi slučajevi rijetko dođu do suda", istakla je predsjednica općinskog suda u Gradačcu, Slobodanka Kojić.
Iako je osnovan početkom 2019. godine, Općinski sud u Srebreniku već sada ima u radu preko 10.000 predmeta. Predsjednik suda, Muhamed Vejzović, pozdravio je i podržao porjekat. Predsjednik je istakao kako Općinski sud u Srebreniku ima dobru saradnju sa organizacijama civilnog društva i da će Općinski sud u Srebreniku pružiti pomoć i saradnju projektu kojeg implementira Forum građana Tuzle. "Mi želimo da građanke i građani znaju da sudovi postoje da obezbjede ravnopravnost, jednakost i zaštitu prava svih građanski i građana", istakao je predsjednik Muhamed Vejzović. Uposlenici ovog suda prošli su niz edukacija u organizaciji Vlade TK kao i organizacija civilnog društva iz oblasti diskriminacije, mobinga i seksualnog uznemiravanja, ali predsjednik smatra da se o ovom problemu ne govori dovoljno, te da nema dovoljno sudske prakse, edukacija i pisanih materijala, na osnovu kojih bih se sudije i uposlenici mogli bolje informisati i educirati. Također, predsjednik je podržao aktivnost FGT-a da sve promotivne i edukativne materijale koji nastanu tokom projekta, budu izloženi u prostorijama Općinskog suda u Srebreniku, te istakao kako želi da instituciju suda što više približi svim građankama i građanima općine Srebrenik.
Prilikom sastanaka, dogovorena je i buduća saradnja sa ovim sudovama, a koja će se ogledati u prikupljanju podataka o predmetima koji su vezani za ovaj vid diskriminacije kao i praćenje eventualnih sudskih postupaka iz oblasti diskriminacije i zaštite prava žena na radu, a u cilju mapiranja sudske prakse i stvarnog stanja na terenu, a koje će u konačnici poslužiti kao temelj za zagovaranje poboljšanja stanja u TK.
Pored održanih sastanaka i dobijene podrške od strane predsjednika ova dva suda, FGT će održati još šest sastanaka sa predstavicima općinskih sudova u Živinicama, Tuzli, Gračanici, Banovićima, Lukavcu i predstavnicima Kantonalnog suda u Tuzli.