Nakon posjete općinskim sudovima u Gradačcu i Srebreniku, predstavnici Foruma građana Tuzle posjetili su općine Banovići, Živinice i Gračanicu, te su tom prilikom održali sastanke sa predsjednicom Općinskog suda u Banovićima Enverom Kukić, predsjednikom Općinskog suda u Živinicama Ibrahimom Bubićem i predsjednicom Općinskog suda u Gračanici Melihom Hadžihasanović.
Glavni cilj sastanaka bio je predstavljanje projekta "Radna prava žena u Tuzlanskom kantonu: Zajedno protiv diskriminacije na osnovu spola" koji implementira Forum građana Tuzle, a koji finansira Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini. Pored predstavljanja projekta, predstavnici FGT-a razgovarali su i o trenutnom stanju u sudskim predmetima koji se tiču diskriminacije, pravima žena, ali i o specifičnostima i težini dokazivanja diskriminacije pred nadležnim sudovima.
Predsjednica Općinskog suda u Banovićima, Envera Kukić, istakla je kako je važno razgovarati o ovom problemu i educirati građanke, te ih ohrabriti da se više bore za svoja prava koja su im zagarantovana Ustavom i zakonima BiH. Također, predsjednica je istakla kako se do sada pred Općinskim sudom u Banovićima nisu vodili postupci iz ove oblasti i da ovaj sud nema presuda po tom osnovu, ali da su sudije prošle edukacije iz ove oblasti, kao i činjenicu da je i sam sud bio organizator različitih edukacija.
Kada govorimo o sudskim postupcima iz oblasti diskriminacije na osnovu spola, situacija nije drugačija niti pred Općinskim sudom u Živinicama. Predsjednik suda Ibrahim Bubić također je istakao kako se pred Općinskim sudom u Živinicama nisu vodili postupci iz ove oblasti. "Mi znamo da diskriminacija postoji, ali jednostavno, takvi predmeti ne završavaju pred sudom", istakao je Ibrahim Bubić. Tokom razgovora, predsjednik je rekao da vjerovatno veliki broj građanki uopće i ne zna šta je to diskriminacija na osnovu spola, kako i na koji način mogu zaštiti svoja prava. Ovo su možda i osnovni uzroci zašto se ne vode sudski sporovi iz ove oblasti, ali da vjerovatno postoji i određeni strah da se prijavi diskriminacija. Predsjednik je kazao da je uloga organizacija civilnog društva veoma bitna, a naročito u dodatnoj edukaciji građanki, ali i u ohrabrivanju žena da se više zauzmu za sebe i da traže zaštitu svojih prava koja su im ugrožena.
Predsjednica Općinskog suda u Gračanici Meliha Hadžihasanović, dala je veliku podršku ovom projektu i istakla je kako se cijeli svoj radni vijek bori za bolji položaj žena u društvu. "Cijeli svoj radni vijek posvetila sam poboljšanju položaja žena u našem društvu. Smatram da je obrazovanje ključni faktor na tom putu. Bilo bi mi veliko zadovoljstvo da jedan ovakav projekat dobije svoj prostor i u školama. O ovom problemu treba početi govoriti još u školskim klupama", kazala je Meliha Hadžihasanović. Također, za razliku od prethodnih sudova, pred Općinskim sudom u Gračanici vodio se jedan predmet iz ove oblasti, a presuda će biti dostavljena projektnom osoblju kako bi se moglo nastaviti sa mapiranjem sudske prakse i stanja na terenu u ovoj oblasti.
Prilikom sastanaka, dogovorena je i buduća saradnja sa ovim sudovama, a koja će se ogledati u prikupljanju podataka o predmetima koji su vezani za ovaj vid diskriminacije kao i praćenje eventualnih sudskih postupaka iz oblasti diskriminacije i zaštite prava žena na radu, a u cilju mapiranja sudske prakse i stvarnog stanja na terenu, a koje će u konačnici poslužiti kao temelj za zagovaranje i razvijanje mehanizama za poboljšanja stanja u TK.
Pored održanih sastanaka i podrške od strane predsjednika ova tri suda, FGT će održati još tri sastanaka i to sa predstavicima općinskih sudova u Tuzli i Lukavcu, te predstavnicima Kantonalnog suda u Tuzli.